Συνεργατική δράση του ΓΕ.Λ. Λάλα με το 1ο ΓΕ.Λ. Πύργου

Τίτλος δράσης: “Καρδιά ή Εγκέφαλος; What is the source of our emotions?”

Συνεργατική δράση των μαθητών της Α’ Λυκείου δύο σχολείων της Ηλείας, του 1ου ΓΕ.Λ. Πύργου και του ΓΕ.Λ. Λάλα. Οι μαθητές συνεργάστηκαν, κυρίως εξ’ αποστάσεως -λόγω της τοποθεσίας των δύο σχολικών μονάδων, η μία βρίσκεται στην πόλη ενώ η άλλη στα ορεινά του νομού- αλλά και δια ζώσης, όσο το επέτρεψε το διάστημα πριν την πανδημία, για να προετοιμάσουν την εργασία τους σχετικά με τον εγκέφαλο. Την εργασία αυτή θα παρουσίαζαν στον Πύργο την άνοιξη του 2020 αλλά δυστυχώς η εκδήλωση-ημερίδα ακυρώθηκε λόγω των εκτάκτων μέτρων που λήφθηκαν εξ’ αιτίας του Covid-19. Ωστόσο, εδώ θα μπορέσετε να δείτε όλο το υλικό που οι μαθητές είχαν ετοιμάσει.

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο με όλη την προετοιμασία της ομάδας

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο που θα παρουσίαζε η ομάδα την ημέρα της εκδήλωσης

Εδώ θα δείτε τα “avatars” που έφτιαξαν οι μαθητές μας χρησιμοποιώντας το διαδικτυακό εργαλείο “Voki” για να παρουσιάσουν τον εαυτό τους και τους λόγους για τους οποίους συμμετείχαν σε αυτή τη συνεργατική δράση.

Πατήστε πάνω σε κάθε εικόνα/ avatar για να ακούσετε τους μαθητές να μιλούν για τη δράση.

Αιμιλία Ασημακοπούλου
Μαρίνα Καψή
Νικόλαος Καψής
Μαρία Κατσικονούρη