Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου είχε την τιμή να συμμετάσχει την Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου 2022  στην 14η Ημερίδα Πειραμάτων Φυσικής-Χημείας-Βιολογίας που διοργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. Μαθητές της Γ’ Λυκείου του Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας συνεργάστηκαν κατά ομάδες με μαθητές της Α’ και Β Λυκείου του σχολείου μας για την διεξαγωγή πειραμάτων Βιολογίας και Φυσικής υπό την εποπτεία των καθηγητών Βιολογίας Μαρίας Ρόδη και Φυσικής Ιωάννη Βαμβακά.

Οι εργαστηριακές ασκήσεις περιλάμβαναν τη μελέτη της μεταφοράς ουσιών στα φυτά μέσω του ξυλώματος και τη μελέτη της σχέσης του βάρους με την πυκνότητα και την άνωση. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να αλληλοεπιδράσουν με μαθητές άλλων τάξεων διά ζώσης και με μαθητές άλλων σχολείων εξ αποστάσεως. Η ημερίδα είχε σαν στόχο τη διάχυση ιδεών και καλών πρακτικών, με κοινά θέματα και την ανταλλαγή απόψεων για τη βελτίωση της διαδικασίας.