Η 2η τηλεσυνδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σε συνεργασία με τον οργανισμό The tipping point, έγινε την Τρίτη 01 Νοεμβρίου 2022 με την Β τάξη Λυκείου και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ρόδη Μαρία,

Εισηγητής ήταν ο σύμβουλος ανάπτυξης τουριστικών επιχειρήσεων Θωμάς Κραμποκούκης της εταιρίας Nelios, που δραστηριοποιείται στο ψηφιακό μάρκετιγκ και στην ψηφιακή ανάπτυξη τουριστικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα. Επιπροσθέτως ο κ. Κραμποκούκης είναι διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με ειδικότητα την Διοίκηση στον Κλάδο του Τουρισμού.

Θέμα της συζήτησης ήταν «Εναλλακτικές μορφές τουρισμού»

Ο κ Κραμποκούκης ενημέρωσε τους μαθητές για τις γνώσεις και τα ψηφιακά εργαλεία τα οποία θα πρέπει να έχει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί και να επενδύσει στον εναλλακτικό τουρισμό. Παράλληλα οι μαθητές ενημερώθηκαν ότι τα ερευνητικά δεδομένα που έχει αναλύσει από την περιοχή της Ηλείας και τους καλούς προγνωστικούς δείκτες που δείχνουν ότι η περιοχή μας είναι μια από τις περιοχές της Ελλάδας που έχουν πολύ καλές προοπτικές για τουριστική ανάπτυξη.