ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ:  ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ

Τίτλος  εργασίας:  Πάμε σαν άλλοτε…

Δούλα Παναγιώτα, Καλογεροπούλου Χρυσάνθη, Καρκούλια Παναγιώτα, Μαρκοπούλου Βασιλική

Επιβλέπουσα: (Μαρία Ρόδη, ΠΕ 04.04)

Σχολείο: (Γενικό Λύκειο Λάλα)

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

«Άνιθος, σπάνακι, ρύζι και το καρναβάλι αρχίζει…» Τέσσερεις μαθήτριες της Β Λυκείου μας παρουσιάζουν μέσω ενός μικρού μήκους ντοκιμαντέρ τα ήθη και τα έθιμα της αποκριάς στα χωρία που βρίσκονται κοντά στο δάσος της Φολόης. Μέσα από συνεντεύξεις μελών της οικογένειας τους μαθαίνουμε για το πως βίωσαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες τους την αποκριά σαν παιδιά, οι γονείς τους και πως είναι σήμερα για αυτές.

Ήταν άραγε έθιμο να νοικιάζουν αποκριάτικες στολές ή αυτοσχεδίαζαν χρησιμοποιώντας δικά τους ρούχα προκειμένου να μασκαρευτούν; Υπήρχε στο χωριό τους το έθιμο που ονομάζουμε «γαϊτανάκι»; Διασκέδαζαν ακούγοντας αποκριάτικα τραγούδια; Την Καθαρά Δευτέρα μήπως ήταν έθιμο να τρώνε κάποιο συγκεκριμένο έδεσμα; Ένα ταξίδι στο χώρο, στο χρόνο και στην τοπική μας παράδοση μέσα από τις διηγήσεις των προγόνων μας.