Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 επισκέφθηκε το σχολείο μας, ύστερα από πρόσκληση του εκπαιδευτικού Μπιδέρη Αντώνη ΠΕ03, η κ. Παπαδοπούλου Νατάσα Επισκέπτρια Υγείας του Κέντρου Υγείας Αρχαίας Ολυμπίας  και μίλησε στους μαθητές της Β και Γ Λυκείου για το θέμα: «Βιώνω τα συναισθήματα μου»

Τους εξήγησε ότι συναίσθημα είναι αυτό που νιώθει ένα άτομο το οποίο συνήθως είναι αποτέλεσμα, μιας κατάστασης, μιας εμπειρίας ή ενός γεγονότος και μπορεί να είναι ευχάριστο ή δυσάρεστο.

Το συναίσθημα προκαλεί αλλαγές στον οργανισμό μας, όπως:

• Αύξηση ή μείωση των καρδιακών παλμών • Αλλαγές στην αναπνοή ή την φωνή μας • Αλλαγές στο πρόσωπο (π.χ. έκφραση) • Γέλιο • Κλάμα

Τα συναισθήματα υπάρχουν ανεξάρτητα από το αν τα εκφράζουμε, τα αγνοούμε ή τα κρύβουμε. Ξοδεύουν ή ανατροφοδοτούν την ενέργεια του οργανισμού μας σε όλα τα επίπεδα. Τις πιο πολλές φορές είναι φανερά και στους άλλους.

Τους εξήγησε ότι τα συναισθήματα που καταπιέζονται και δεν εκφράζονται, θα εκδηλωθούν, αργότερα με ένα πιο έντονο, δύσκολο ή και τραυματικό τρόπο. Γι΄ αυτό είναι ωφέλιμο να τα εκφράζουμε με υγιείς τρόπους όπως με τη συζήτηση με κάποιον που εμπιστευόμαστε, με τη σωματική δραστηριότητα, κάνοντας κάτι που μας αρέσει, κλπ.

Συναισθηματική Υγεία είναι η ικανότητα αντίληψης, έκφρασης και διαχείρισης των συναισθημάτων. Το άτομο με συναισθηματική υγεία: • Έχει την ικανότητα να αναγνωρίζει, να κατανοεί, και να αξιολογεί τα δικά του συναισθήματα, αλλά των άλλων. • Έχει αυτοέλεγχο (όπως διαχείριση του θυμού). • Ελέγχει την παρόρμησή του, τις σκέψεις και τη συμπεριφορά του. • Αισθάνεται καλά με τον εαυτό του και διαχειρίζεται ικανοποιητικά τις οικογενειακές, φιλικές, κοινωνικές και διαπροσωπικές του σχέσεις. • Μαθαίνει τρόπους και δεξιότητες για να αντιμετωπίζει την πίεση και τα προβλήματα. • Αντλεί ικανοποίηση από την καθημερινότητά του. • Αποκτά αυτονομία και ανεξαρτησία. • Έχει ικανοποιητικές σχέσεις με τους άλλους ανθρώπους. • Αποκτά δεξιότητες προσαρμογής, κοινωνική υπευθυνότητα, κατακτά προσωπική ανάπτυξη και καταξίωση.

ΤΟ ΒΑΣΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ  ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΗΤΑΝ

• Αναγνώρισε τα συναισθήματά σου.
  • Βίωσε τα συναισθήματά σου και έκφρασέ τα με λόγο και όχι με σιωπή και ανοχή.
  • Αναγνώρισε και συζήτησε τα συναισθήματα των άλλων
  • Όταν βιώνεις τα συναισθήματά σου ωριμάζεις και γίνεσαι αυτόνομος.
Βιώνω τα συναισθήματά μου. (2)