Η 5η τηλεσυνάντηση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σε συνεργασία με τον οργανισμό «The tipping point», έγινε την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022 με την Γ΄ τάξη Λυκείου και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Δάβου Τζένη.  Θέμα της : «Νέες τεχνολογίες και επαγγελματική απασχόληση».

Εισηγητής ήταν ο Μάρκος Ρωμανός (Co-founder & CCO- Pylon Network- Master MSc Sustainable Energy Technical university of Denmark – Master Energy & Environmental Engineering -Napier Edinburgh University Bachelor Mechanical Engineering- University of Nottingham) ο οποίος τοποθετήθηκε αναλυτικά και διαφωτιστικά στις παρακάτω ερωτήσεις/προβληματισμούς των μαθητών:

1. Επειδή η αυτοματοποίηση πολλών διεργασιών, καταργεί αρκετά επαγγέλματα με αποτέλεσμα πολλοί άνθρωποι να μένουν χωρίς δουλειά, ποιοι είναι οι επαγγελματικοί ορίζοντες που ανοίγονται από τις νέες τεχνολογίες, ώστε ένας  νέος άνθρωπος να μην αισθάνεται επαγγελματική ανασφάλεια.
  2. Γνωρίζουμε ότι στο μέλλον αρκετοί νέοι εργαζόμενοι θα είναι αναγκασμένοι να αλλάζουν αρκετές φορές επάγγελμα κατά τη διάρκεια της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας. Οι αλλαγές αυτές θα απαιτούν κάθε φορά νέες δεξιότητες. Ποιες είναι οι βασικότερες δεξιότητες που ο εργαζόμενος θα πρέπει να αποκτήσει μέσα από εκπαίδευση και συνεχιζόμενη κατάρτιση ώστε να μπορεί ανά πάσα στιγμή να ενταχθεί στην αγορά εργασίας;
  3. Ποιες είναι οι νέες μορφές εργασιακών σχέσεων που διαμορφώνονται με την εργασία με τις νέες τεχνολογίες (τρόπος αμοιβής και προστασίας των δικαιωμάτων του εργαζομένου, υποαπασχόληση, μη σταθερή εργασία ανταγωνισμός λόγω αυξημένων προσόντων);.
  4. Αν είχατε μπροστά σας έναν/μια μαθητή/τρια όπως εμείς που σύντομα θα πρέπει να πάρει αποφάσεις για το μέλλον του, τι θα τα τους/τις συμβουλεύατε από τη δική σας εμπειρία;
  5. Θεωρείτε ότι η ενασχόλησή σας επαγγελματικά με τις νέες τεχνολογίες έχει επηρεάσει την προσωπικό σας χρόνο και τις κοινωνικές σας σχέσεις;