Η 11η τηλεσυνδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σε συνεργασία με τον οργανισμό The tipping point, έγινε την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023 με την Γ΄ τάξη Λυκείου και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Δάβου Τζένη. Θέμα της τηλεσυνδιάσκεψης ήταν: «Στερεότυπα – επιλογή σπουδών και επαγγέλματος»

Η Dr Μακαρώνα Ελένη Ερευνήτρια Νανοεπιστήμης  και Νανοτεχνολογίας του Ερευνητικού Ινστιτούτου «Δημόκριτος» η οποία έχει τιμηθεί με το ελληνικό βραβείο 2010 L’Oreal – UNESCO «Για τις Γυναίκες στην Επιστήμη», παρουσίασε στους μαθητές την εκπαιδευτική και επαγγελματική της πορεία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τις εμπειρίες της και να κατανοήσουν πως δεν υπάρχουν επαγγέλματα που διαχωρίζονται με βάση το φύλο. Η μέντορας πρόβαλε εμφαντικά το «θηλυκό πρόσωπο της επιστήμης», τονίζοντας για ακόμα μια φορά πως «ο κόσμος χρειάζεται την επιστήμη και η επιστήμη χρειάζεται γυναίκες». Η κυρία Μακαρώνα επεσήμανε ότι οι  σπουδές της την Ελλάδα και στο εξωτερικό και η αγάπη της για τη Φυσική  δεν την εμπόδισαν να κάνει οικογένεια, να μεγαλώσει 2 παιδιά, και να κρατήσει απόλυτη ισορροπία μεταξύ οικογενειακής και  επαγγελματικής ζωής.