Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας μετά από πρόσκληση του συλλόγου διδασκόντων οι ειδικοί συνεργάτες του ΚΕΘΕΑ Αγγελοπούλου Φρόσω Ψυχολόγος και η Αναγνωστοπούλου Αθανασία Κοινωνική Λειτουργός, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου μας για τις Εξαρτήσεις (Αλκοόλ/ Ναρκωτικά/ Τυχερά παιχνίδια/ Διαδίκτυο).

Οι ειδικοί αρχικά ενημέρωσαν τους μαθητές για τα θέματα της χρήσης ναρκωτικών και αλκοόλ, την υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο και άλλες βλαπτικές μορφές συμπεριφοράς, και ακολούθως τους εκπαιδευτικούς για τον τρόπο που θα αναγνωρίσουν και θα χειριστούν εξαρτητικές μορφές συμπεριφοράς των εφήβων.

Οι ειδικοί τόνισαν στους εκπαιδευτικούς ότι τα προγράμματα πρόληψης συμβάλλουν θετικά στην εκπαιδευτική αποστολή του σχολείου, αφού δυναμώνουν τους δεσμούς ανάμεσα στα παιδιά, τους/τις εκπαιδευτικούς και τους γονείς, και βελτιώνουν το ψυχολογικό και κοινωνικό κλίμα στην τάξη και αυξάνουν την ικανοποίηση των παιδιών από το σχολείο.