Την Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024 επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο Υπαστυνόμος Β΄ Κωστόπουλος Γεώργιος  και η Ανθυπαστυνόμος Καψοκοίλη Αγγελική του Α. Τ. Αρχαίας Ολυμπίας, μετά από πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού Μπιδέρη Α. ΠΕ03 για να ενημερώσουν τους μαθητές για την ορθή οδική συμπεριφορά και για την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων.

Οι υπεύθυνοι ανέφεραν ότι η  εκπαίδευση οδικής συμπεριφοράς και  οδικής ασφάλειας είναι ζωτικής σημασίας. Τόνισαν ότι οι νέοι πρέπει να  μαθαίνουν από μικρή ηλικία τους οδικούς κίνδυνους και το πώς να οδηγούν και να περπατούν σωστά, επειδή τα τροχαία αποτελούν σημαντική αιτία θανάτου και τραυματισμού μεταξύ των νέων οδηγών, αλλά και των πεζών.

Έκαναν διεξοδικότατη αναφορά σε όλους τους τομείς της ορθής οδικής συμπεριφοράς, πληροφόρησαν τους μαθητές για την ισχύουσα νομοθεσία και τους υπερτόνισαν τους σημαντικότερους κανόνες σωστής οδηγικής συμπεριφοράς.

Μεταξύ των άλλων τους συμβούλεψαν

►Να μην υπερεκτιμούν τις οδικές τους ικανότητές και το επίπεδο της οδηγικής εμπειρίας τους, ούτε τις δυνατότητες του οχήματός τους,

►Να μην οδηγούν οχήματα με χαμηλά επίπεδα ασφάλειας,

►Να  κάνουν πάντα  χρήση ζωνών ασφαλείας ή κράνους,

►Να προσέχουν όταν οδηγούν κατά τις νυκτερινές ώρες και τα σαββατοκύριακα,

►Να έχουν σωστή αντίληψη της ταχύτητας και να κρατούν τις απαιτούμενες αποστάσεις από προπορευόμενα οχήματα,

►Να μην οδηγούν υπό την επήρεια κούρασης, νύστας (έντονη κοινωνική ζωή, διάβασμα),

►Να μην οδηγούν υπό την επήρεια αλκοόλ ή άλλων επικίνδυνων τοξικών ουσιών,

► Να σέβονται τα επιτρεπτά όρια ταχύτητας και να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας,

Να λαμβάνουν υπόψη τους τις καιρικές συνθήκες, τον τύπο οδοστρώματος και τον τύπο του οχήματος που οδηγούν.

Τους ευχαριστούμε πολύ!!